Adwokat Oleśnica Alimenty
Alimenty stanowią regularne i obowiązkowe świadczenie jednego członka rodziny na rzecz drugiego. Mogą przysługiwać na rzecz dzieci, rozwiedzionego małżonka oraz krewnych.Polegają na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby również środków wychowania.
Można żądać:
- przyznania alimentów,
- obniżenia alimentów,
- podwyższenia alimentów,
- uchylenia obowiązku alimentacyjnego.
Alimenty na rzecz dzieci
Dzieciom, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać, przysługują alimenty od ich rodziców. Wysokość świadczenia jest zależna od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od
zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych na rzecz pełnoletnich dzieci, jeżeli alimenty stanowią dla rodziców zbytnie obciążenie finansowe lub pełnoletnie dziecko nie podejmuje starań celem samodzielnego utrzymania.
Alimenty na rzecz rozwiedzionego małżonka
Alimentów może żądać małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku. W takim przypadku, drugi małżonek obowiązany jest dostarczać mu, w miarę swoich możliwości zarobkowych i majątkowych, środków utrzymania w zakresie odpowiadającym jego usprawiedliwionym potrzebom. W przypadku, gdy rozwód zostanie orzeczony z winy tylko jednego małżonka, a pociąga on za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd może zasądzić na jego rzecz alimenty od małżonka wyłącznie winnego.
Alimenty na rzecz krewnych
Obowiązek alimentacyjny dalszych krewnych np. dziadków powstaje, gdy nie ma osoby zobowiązanej do alimentów w bliższej kolejności, albo gdy osoba taka, z uwagi na swoją sytuację finansową, nie jest w stanie podołać temu obowiązkowi.
Zakres oferowanej pomocy:
- porady prawne w sprawach o alimenty;
- przygotowanie pozwu o alimenty;
- przygotowanie pozwu o zmianę alimentów – podwyższenie, obniżenie i uchylenie obowiązku alimentacyjnego.
- prowadzenie postępowania sądowego w sprawach o alimenty.